top of page
Vyhledat
Obrázek autoraZbyšek Zapadlík

Bodovací svářečka

Aktualizováno: 13. 5. 2021

xx.2019




Potřeboval jsem spojovat lithiové akumulátory 18650. Hodně lidí na internetu články pájí, ale teplo může články poškodit (a to i neviditelně, projeví se pak až např. při zátěži). Ideální je bodovací svářečka. Ceny bodovaček se pohybují vysoko a na některé čínské jsem viděl špatné recenze - takže je čas na DIY (do it yourself).


Udělal jsem malý plošný spoj s časovačem - umožní mi funkci "předsváru" a jednoduše nastavit čas hlavního sváření. Předsvár je krátký puls před svářením aby se materiál zahřál a umožnil lepší následný svár.


Vypreparoval jsem transformátor 1100VA ze staré mikrovlnky, pak odstranil sekundární vinutí, tak jak je popsáno ve zmiňovaném návodu. Pro sekundár jsem použil 70mm2 měděnou licnu (je to asi svářecí kabel) a udělal 2 smyčky - víc se jich nevešlo.



Pro spínání a časování je obvod zde:

Je tam jen malinký ATtiny microprocesor, optočlen a triak pro spínání. Bylo zde celkem laborování s tzv. Snubber obvodem - bylo třeba najít správné hodnoty.

Zdrojáky lze stáhnout jako zip (Eclipse project, C code, compiled with AVR GCC)


Budete potřebovat nějaký AVR programátor na nahrání firmwaru, doporučuji zbastlit nebo koupit - USBASP https://www.fischl.de/usbasp/

Na aliexpresu lze také sehnat velmi levně.

Tohle bylo pro mne nejjednoduší řešení, můžete použít např. arduino, nebo časovač 555.

Na fotce je vidět spínač na konci ramen, to je startovací tlačítko.

Dvě LED diody, jedna pro signalizaci zapnutí, druhá pro signalizaci sváření.




Konstrukce je opravdu takový rychlý bastl, použil jsem kusy plastu aby byla podpora ramen lepší.

Pokud chci bodovat "proti sobě" stačí vyměnit jednu z měděných elektrod za ohlou variantu.


Bodovačku jsem použil na vytvoření powerwall z li-ion baterií 18650 a také pro test svařil 1mm plech.

S výsledkem jsem velmi spokojen. Myslím, že "předsvár" pomáhá.


Update rok 2020:

Když jsem sestavoval powerwall z článků 18650, výkon bodovačky nebyl dostatečný pro svaření niklových pásků. Mohlo to být tím, že se zahřívaly jednak hroty, jednak přívody. Takže jsem nastavil delší čas sváření. Pak jsem díky tomu měl malou nehodu, kdy mi jedna aku začla kouřit v ruce a za pár sekund byl pokoj celý zahulený... okamžitě jsem s ní vyběhl ven. Po této zkušenosti už boduji jen v garáži, nechci aby mi shořel dům nad hlavou. Je to velmi nebezpečné, když uvážím, že to byl pouze jeden článek. (v místnosti jsem jich měl cca 700)


Při dlouhém svařování se celý článek zahřál a také se do něj udělala mikrotrhlina.

Problém jsem vyřešil přepojením bodovačky z 230V na fázové napětí 400V. Vzhledem k tomu, že pulzy jsou velmi krátké, transformátor lze takto přetěžovat. Nyní jsou sváry velmi krátké a silné - článek se skoro ani nezahřeje.
















18 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page