Pro vaření piva je potřeba dost místa - to asi zjistí každý, kdo si to zkusil provést třeba v kuchyni. Chtěl jsem vařit hlavně ležáky, takže další problém je, kde bude pivo ležet při nízké teplotě. Vařil jsem 2x na terase ale to nebylo ono, vybavení jsem musel ukládat (nebylo ani moc kam) a také jsem dřevěnou terasu dost zašpinil.
Měl jsem v plánu stavět nádrž na dešťovou vodu o objemu 15m3 - pro zálivku a splachování WC. Řekl jsem si, že když už dělám takovou díru do země, udělám ještě větší a udělám tam malý sklípek + místnost pro varnu.
Zde je provizorní setup, ještě je toho spousta potřeba doladit a udělat.
V této místnosti je varna a dole je pak malý sklípek. Tam plánuji polystyrénový box pro kyvety a lahve, dochlazovaný malým mražákem na fotce vpravo. Malé čerpadlo bude točit kapalinu skrz mrazák a PVC hadice dolů do sklípku do boxu.
Prvotní plán byl udělat sklípek s podlahou až 3m pod zemí, jenže při výkopu se objevila spodní voda už v 2,2m, takže tam jsme skončili. Nakonec jsem rád, protože je sklípek o to větší (méně schodů větší plocha). Na strop sklípku jsem ale navezl a ještě dám další hlínu, takže se vlastně hloubka zvýší. Izolace stěn nebo podlahy není žádná. Izolaci podlahy a nátěr dořeším později.
Jak se bude pohybovat teplota přes rok teprve naměřím a pak postnu hodnoty.
Velká výhoda je možnost chladit pomocí dešťové vody - vodu jen točím přes spirálu a vracím do nádrže - takže je nulová ztráta vody. Nehledě na to, že jí používám i na výplachy a čištění.
Cena
Celková cena stavby se pohybuje kolem 41 tis. Kč. Všechny práce kromě bagru svépomocí.
Dřevo, osb desky, asfaltové pásy a spojovací prvky za 15tis.,
Ztracené bednění 500x100x250 (212ks) a roxory cca 21 tis.,
Beton z betonárky cca 4tis., bagr za 2,5 tis. (výkop i pro nádrž.)
Comments